Folia stretch to powszechnie stosowana nazwa rozciągliwej foliipolietylenowej, folii produkowanej w zasadzie w 100% z polietylenu liniowego (LLDPE).
Są dwa sposoby wytwarzania folii polietylenowej
- metoda rozdmuchu „BLOWN” oraz
- metoda wylewu maszynowego zwana „CAST”
Pierwsza metoda jest bardziej czasochłonna, ale folia uzyskana dzięki tej metodzie charakteryzuje się lepszą jakością (a co za tym idzie – wyższą ceną), kleistością i odpornością na przebicia, niż folia uzyskana metodą CAST. Należy jednak pamiętać, że folia typu BLOWN, mimo że posiada dość sporą rozciągliwość, naciąga się tylko do pewnego momentu krytycznego, po czym szybko zrywa się. Technologia rozdmuchu polega na roztopieniu żywicy, która następnie się rozdmuchuje w dwóch kierunkach – maszynowym i poprzecznym, po czym ochładza się ją powietrzem. Folia ta sprawdza się na przykład w rolnictwie i przy produkcji folii spożywczych.
Druga metoda zwana metodą wylewu szczelinowego CAST, polega na wylaniu surowca ze specjalnej głowicy, po czym zawartość jest szybko rozciągana i schładzana za pomocą specjalnych wytłaczarek. Proces ten zapewnia folii znacznie większą elastyczność i możliwość naciągu, co ma również wpływ na wytrzymałość na rozerwania i przebicia. Ten sposób produkcji jest bardziej wydajny, gdyż nie tylko znacznie obniża koszty produkcji, ale i pozwala na większy naciąg. Koszt produkcji metodą CAST jest niższy niż w metodzie BLOWN. Folia, wydłużając się w procesie prestretchingu, naciąga się kosztem swojej szerokości, a do jej wytworzenia potrzeba bardzo drogich maszyn. Folii tej z powodzeniem używa się przy owijaniu palet.
Folie Stretch do ręcznej aplikacji
Folia stretch do ręcznego owijania – używana jest głównie do owijania palet czy kartonów i tym samym zabezpieczania ładunków i przesyłek. Folia stretch charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami – jest bardzo elastyczna i klei się sama do siebie chociaż nie posiada warstwy klejącej. Jest przy tym bardzo rozciągliwa i po chwili od rozciągnięcia próbuje wrócić do pierwotnej postaci (długość) co powoduje ściągnięcie zabezpieczanej palety czy przedmiotów. Folia do ręcznej paletyzacji – to specjalnie ukształtowany materiał – jej rozciągliwość – 150 % pozwala uzyskać optymalną siłę trzymającą ładunek na palecie przy użyciu siły ludzkich rąk. Dobra folia przy swojej rozciągliwości gwarantuje zachowanie 80 % szerokości początkowej. Folia ta może być różnej grubości – od 12 do 30 mikronów (najczęściej 17-30). Cieńszej używa się do zabezpieczania lekkich lub delikatnych przedmiotów, grubszą do ciężkich – jak kostka brukowa itd. Standardowa szerokość to 500mm ale występują też węższe warianty (250mm czy 100mm w mini rapach). Folia stretch występuje również w kilku kolorach co pozwala rozróżniać pakowane towary. Wersja przezroczysta umożliwia skanowanie kodów kreskowych przez folię. Owijanie folią stretch może odbywać się ręcznie lub maszynowo. Rolki do ręcznego owijania mają masę od 1 do 3kg.
Folie Stretch do maszynowej aplikacji
Folia stretch do maszynowego owijania palet. Produkowana jest metodą współwytłaczania – co skutkuje cichym rozwijaniem w czasie paletyzacji – mniej hałasu na stanowisku pracy. Doskonała kleistość – początek i koniec folii znakomicie przylega do podłoża ułatwia to rozpoczęcie i zakończenie owiania palety – wilgoć nie powoduje odpadania końcowej warstwy folii od podłoża. Wysoka przejrzystość (przezroczystość) – minimalne (mniej niż 1%) zamglenie umożliwia odczytywanie i skanowanie oznaczeń lub kodów paskowych na opakowaniach wewnątrz palety.
Przyjazna środowisku – efekt klejenia uzyskany jest dzięki naturalnej lepkości polietylenu. Brak dodatku klejącego umożliwia pełne wykorzystanie folii do regranulacji i recyklingu. Tzw. „pamięć powrotna” – po okresie kilku minut folia, pragnąc przywrócić swoje pierwotne parametry (długość), kurczy się, czego efektem jest dokładne, stabilne i szczelne zabezpieczenie ładunku na palecie.
Folia stretch maszynowa dzieli się na grupy w zależności od stopnia rozciągliwości. Możemy rozróżnić:
• Standard (rozciągliwość do 180%);
• Power (rozciągliwość 200% – 250%);
• Super Power (rozciągliwość 250% – 300%);
Role foli stretch do maszynowego owijania palet mają masę kilkunastu kilogramów.
Folie Stretch Power do maszynowej aplikacji
Folia rozciągliwa maszynowa do paletyzacji doskonale maskuje zawartość ładunku i umożliwia jego szybką identyfikację.
Rozciągnięcie do 300% umożliwia wykorzystanie folii do opasywania ładunków paletowych o nieregularnych, odstających i ostrych krawędziach
Zalety:
- do owijania towarów na paletach
- chroni towary przed kurzem i wilgocią
- pozwala przechowywać palety z towarem na zewnątrz
- zwiększa stabilność towaru na palecie
Folia Stretch konfekcjonowana o parametrach określonych przez Klienta
Folia dostosowana do potrzeb użytkownika i posiadanych przez niego maszyn i urządzeń – może mieć praktycznie dowolną szerokość – z przedziału 5-50cm – i nawój. Klient może również określić potrzebną średnicę tulei – 38mm/50mm/76mm.
Maszyny i urządzenia do paletyzacji
Oferujemy urządzenia do aplikacji folii stretch – urządzenia do automatycznej, pół-automatycznej i ręcznej paletyzacji – uchwyty do rolek recznej folii – metalowe i plastikowe.
KONTAKT Z NAMI
PROFOL.PL
Siedziba firmy
Centrum Handlowe “Wydawnicza Park”
ul. Wydawnicza 1/3, budynek C
92-333 Łódź
Telefon
(42) 676 32 02, (42) 676 46 49, 501 043 435